Log in

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Trans Augrabies MTB Race Results

Congratulations to Hannele Steyn, Fourie Kotze and Corrie Muller with their overall 1st, 2nd and 3rd winning results in the 2017 Trans Augrabies MTB Stage Race - Challengers Category. Here are the official results.

Final Race Times are calculated according to a handicap system which is linked to the age, gender and seniority of each rider. This gives all riders a fair shot at competing for the overall prizes. Click on a rider's posting to view the individual results with daily times and listed handicap. Beginner and Experienced riders who completed over only one or two stages listed separately.

Congratulations to all of our 2017 mtb winners

Hannele Steyn

# 1st | Final Race Time: 07:31:47

View Rider Results

Fourie Kotze

# 2nd | Final Race Time: 07:46:20

View Rider Results

Corrie Muller

# 3rd | Final Race Time: 08:20:55

View Rider Results

Robert Jackson

# 4th | Final Race Time: 09:27:06

View Rider Results

Henry Uys

# 5th | Final Race Time: 09:30:48

View Rider Results

Piet v Rensburg

# 6th | Final Race Time: 09:31:33

View Rider Results

Nicky v Blerk

# 7th |Final Race Time: 09:39:48

View Rider Results

Tjaart vd Walt

# 8th | Final Race Time: 09:56:44

View Rider Results

Mark Kapnoudis

# 9th | Final Race Time: 10:01:34

View Rider Results

Tim Ellerbeck

# 10th | Final Race Time: 10:07:01

View Rider Results

Schalk vd Merwe

# 11th | Final Race Time: 10:13:31

View Rider Results

Christo Roos

# 12th | Final Race Time: 10:14:09

View Rider Results

Frans Snyman

# 13th | Final Race Time: 10:27:07

View Rider Results

Harm Vorster

# 14th | Final Race Time: 10:38:53

View Rider Results

Frederick van Greunen

# 15th | Final Race Time: 10:42:03

View Rider Results

Renier van Rooyen

# 16th | Final Race Time: 10:43:48

View Rider Results

Bruwer Nel

# 17th | Final Race Time: 10:48:51

View Rider Results

Pieter de Waal

# 18th | Final Race Time: 10:49:51

View Rider Results

Ean Steenkamp

# 19th | Final Race Time: 10:50:34

View Rider Results

Heliette Lategan

# 20th | Final Race Time: 11:00:11

View Rider Results

Ulrich Lategan

# 21st | Final Race Time: 11:06:21

View Rider Results

Dewald Goosen

# 22nd | Final Race Time: 11:10:50

View Rider Results

Timothy Russel

# 23rd | Final Race Time: 11:28:08

View Rider Results

Chris Steenkamp

# 24th | Final Race Time: 11:28:19

View Rider Results

Tommy Evans

# 25th | Final Race Time: 11:28:39

View Rider Results

Immanuel Mwatwoshive

# 26th | Final Race Time: 11:34:53

View Rider Results

Jeandre Joubert

# 27th | Final Race Time: 11:42:08

View Rider Results

Alwyn Vorster

# 28th | Final Race Time: 11:42:13

View Rider Results

Dreyer v Niekerk

# 29th | Final Race Time: 11:46:28

View Rider Results

Donald Corns

# 30th | Final Race Time: 11:59:25

View Rider Results

Elmien Vorster

# 31st | Final Race Time: 12:07:19

View Rider Results

Werner Pretorius

# 32nd | Final Race Time: 12:19:14

View Rider Results

Steyn Pienaar

# 33rd | Final Race Time: 12:19:24

View Rider Results

Mark Stehle

# 34th | Final Race Time: 12:26:49

View Rider Results

Paulo de Abreu

# 35th | Final Race Time: 12:27:26

View Rider Results

Francis J Lawrence

# 36th | Final Race Time: 12:27:40

View Rider Results

Kobus Lategan

# 37th | Final Race Time: 12:31:49

View Rider Results

Banna vd Merwe

# 38th | Final Race Time: 12:33:21

View Rider Results

Gerrie Evert

# 39th | Final Race Time: 12:33:39

View Rider Results

Harry Welham

# 40th | Final Race Time: 12:36:22

View Rider Results

Andre Joubert

# 41st | Final Race Time: 12:40:04

View Rider Results

Schalk Roestoff

# 42nd | Final Race Time: 12:43:18

View Rider Results

Ian Kidson

# 44th | Final Race Time: 12:47:11

View Rider Results

Jan van Zyl

# 45th | Final Race Time: 12:57:13

View Rider Results

Werner Witte

# 46th | Final Race Time: 13:00:55

View Rider Results

Stephen Slaughter

# 47th | Final Race Time: 13:10:49

View Rider Results

Sharon Krisch

# 48th | Final Race Time: 13:14:11

View Rider Results

Cobus Marais

# 49th | Final Race Time: 13:17:01

View Rider Results

Charlie Bouguenon

# 50th | Final Race Time: 13:26:20

View Rider Results

Jaco van Tonder

# 51st | Final Race Time: 13:31:42

View Rider Results

Lulu Ceronio

# 52nd | Final Race Time: 13:33:25

View Rider Results

Japie Blomerus

# 53rd | Final Race Time: 13:38:17

View Rider Results

Gog vd Colff

# 54th | Final Race Time: 13:39:37

View Rider Results

Pieter Karsten

# 55th | Final Race Time: 13:50:27

View Rider Results

Riaan Engelbrecht

# 56th | Final Race Time: 14:00:35

View Rider Results

Marlet Pearson

# 57th | Final Race Time: 14:19:04

View Rider Results

Adriaan Pearson

# 58th | Final Race Time: 14:26:57

View Rider Results

Heindrich vd Colff

# 59th | Final Race Time: 14:40:16

View Rider Results

Jaco van Staden

# 60th | Final Race Time: 14:49:17

View Rider Results

Petri vd Colff

# 61st | Final Race Time: 14:53:06

View Rider Results

Jantjie Strauss

# 62nd| Final Race Time: 14:55:19

View Rider Results

Lidi Brand de Witt

# 63rd| Final Race Time: 15:23:25

View Rider Results

Abraham Hanekom

# 64th| Final Race Time: 15:27:52

View Rider Results

Christel Engelbrecht

# 65th| Final Race Time: 15:29:51

View Rider Results

Martin Grobbelaar

# 66th| Final Race Time: 15:36:01

View Rider Results

Ruan Oostenbrink

# 67th| Final Race Time: 15:49:03

View Rider Results

Bertus Kilian

# 68th| Final Race Time: 16:17:15

View Rider Results

Riaan von Waltzleben

# 69th| Final Race Time: 17:19:49

View Rider Results

Henning Aggenbacht

# 70th | Final Race Time: 17:28:07

View Rider Results

Clinton de Witt

# 71st| Final Race Time: 17:32:17

View Rider Results

Christo van Niekerk

# 72*  | Final Race Time: Did not finish

View Rider Results